ژئوممبران

امروزه حفاظت از منابع با ارزش آب های زیر زمینی و خاک و قوانین سخت گیرانه زیست محیطی در خصوص عدم نشت مواد آلوده کننده خاک و محیط زیست و همچنین لزوم ذخیره سازی و استفاده بهینه از منابع آب باعث شده است تا استفاده از ژئوممبران HDPE در بسیاری از پروژه های مرتبط با زمین و آب متداول گردد

امروزه حفاظت از منابع با ارزش آب های زیر زمینی و خاک و قوانین سخت گیرانه زیست محیطی در خصوص عدم نشت مواد آلوده کننده خاک و محیط زیست و همچنین لزوم ذخیره سازی و استفاده بهینه از منابع آب باعث شده است تا استفاده از ژئوممبران HDPE در بسیاری از پروژه های مرتبط با زمین و آب متداول گردد .ضریب نفوذپذیری پایین این غشاء باعث گردیده که این فرآورده جایگزین لایه های قدیمی متخلخل و نفوذپذیر ساخته شده از مصالح خاکی و بتونی شود

ورق های ژئوممبران در مقابل قارچها و کپک ها کاملاٌ مقاوم بوده و اشعه فرابنفش و سایر عوامل محیطی هیچ گونه تاثیر منفی کیفی بر آن ندارد.در ساخت ژئوممبران از روان کننده های آلوده کننده معمول برای ساخت پلیمرها استفاده نشده است و از اینرو باعث افت کیفیت آب نمی گردد . معمولا برای ساخت ژئوممبران ها جهت استفاده در پوشش ها ، از رزین پلی اتیلن وی اف پی ای به دلیل قابلیت انعطاف پذبری و مقاومت کششی بالای آن استفاده می گردد . همچنین به منظور بالا بردن مقتومت در برابر ساییدگی و افزایش زبری از پلی اتیلن های فرانکشن فلکس جهت ساخت ژئوممبران استفاده می گردد.

ازکاربردهای عمده ژئوممبران HDPE می توان عایق کردن مخازن خاکی و بتنی آب کشاورزی و پرورش آبزیان ، پوشش کانال های انتقال آب، عایق فونداسیون مخازن صنعت نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی ، مخازن صنعت آب و فاضلاب آب بندی سدها ، لاگون های صنایع شیمیایی ، حوضچه های تبخیر و مخازن ثانویه صنعت نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی ، لندفیل ها ( مخازن دفن زباله ) ، حوضچه های گل و آب و کل های حفاری صنعت نفت و گاز ، لندفیل های دفن فضولات حیوانی هیپ لیچینگ صنایع معدنی و ... اشاره نمود .

مقاومت شیمیایی عالی ، مقاومت بسیار خوب در برابر اشعه ماوراء بنفش (uv) ، ازدیاد طول مناسب ، نصب سریع و آسان ، ابعاد بزرگ و جوش پذیری مناسب از مشخصات بارز این کالا می باشد .

ژئوممبرانPVC  پی وی سی :
 یکی از پر مصرف ترین و با سابقه ترین ژئوممبران ها جهت آب بندی سازه های زیرزمینی ژئوممبران PVC (پی وی سی) می باشد که با ترکیب افزودنی های ویژه و نرم کننده ها  به فرمول ورق PVC تولید می گردد.نرمی بسیار عالی ، جوش پذیری فوق العاده با دستگاه های اتوماتیک و دستی ، مقاومت بسیار خوب در برابر اکسیداسیون خاک ، عدم ایجاد ترک تنشی ، مقاومت عالی در برابر سوراخ شدگی (Punching) ، ازدیاد طول مناسب به هنگام تزریق بتن با شکل و عوارض سازه و ... همگی موارد بالا از ژئوممبران کالایی قابل اتکا در مصارف ژئوتکنیک ساخته است .

ژئوممبران LLDPE دو طرف صاف :

    با توجه به شکل هندسی برخی از سازه ها و رفع مشکل ایجاد ترکزایی تنشی در ژئوممبران و نیاز آنها به استفاده از ژئوممبران انعطاف پذیرتر ژئوممبران LLDPE  یا VLDPE  طراحی و تولید شده است .
    ازکاربردهای عمده ژئوممبران LLDPE  می توان به آب بندی کاناهای انتقال آب ،سازه های زیر زمینی نظیر فونداسیون و پی ساختمان ، آب بندی تونل و  و ... اشاره نمود .
    انعطاف پذیری خوب ، ازدیاد طول قابل توجه عدم ایجاد ترک زایی تنشی، الاستیه  بسیار زیاد ، نصب سریع و آسان و ابعاد بزرگ از مزایای بارز این نوع ژئوممبران ها می باشند .

به طور کلی از ژئوممبرانها جهت نفوذ ناپذیر کردن پوشش رودخانه ها و کانالها با هدف کنترل تراوش (نشت)استفاده می گردد . ژئوممبران می تواند نقش ثانویه حفاظت از سواحل را در مقابل فرسایش ایفا کند .البته این نوع پوشش کنترل نشست را به طور خاص و کامل انجام نمی دهد ولی اثر آن را به ویژه در این مورد نباید نادیده گرفت .