ژئومت

این نوع از ژئوسنتتیک ها شبکه هایی سه بعدی از جنس پروپیلن هستند، بصورت رشته هایی به هم پیچیده که فضایی بسیار متخلخل دارند تولید می شوند. ژئومت ها جهت محافظت از شیب های تند و ایجاد فضاهای سبز روی آنها کاربرد گسترده ای دارند.
این نوع از ژئوسنتتیک ها شبکه هایی سه بعدی از جنس پروپیلن هستند، بصورت رشته هایی به هم پیچیده که فضایی بسیار متخلخل دارند (تا 95% تخلخل) تولید می شوند. ژئومت ها جهت محافظت از شیب های تند و ایجاد فضاهای سبز روی آنها کاربرد گسترده ای دارند. ژئومت ها بدلیل تخلخل بالایشان قابلیت هدایت آب در دو جهت افقی و عمودی و نیز رشد و نمو گیاهان را دارا می باشند. مقاومت بالا در برابری UV، وزن سبک و آسانی نصب از مزایای این محصول است.
ژئومت های سه بعدی تنها با هدف محافظت و کاشت گیاه روی شیب هایی که در معرض فرسایش سطحی قرار دارند و طراحی می شوند این لایه ضخامتی حدود 20 میلی متر داشته و از سر هم کردن و درهم بافتن چندین لایه پلی پروپیلن و ژئوگرید دو سویه تزریقی تولید شده اند
این دست ژئومت ها از دو لایه ژئوگرید که در زیر و روی لایه مرکزی منفرد قرار گرفته اند تشکیل شده و این لایه مرکزی به شکل مکانیکی خم و تا شده تا تامین کننده ضخامت و شکل سه بعدی به ژئومت باشد . دو لایه ژئوگرید در طرفین باعث به وجود آمدن نیروی کشش بالائی می شود و کشش طولی را به حداقل می رساند. ژئومت های چند لایه مخصول های ژئوستتتیک پلی پروپیلن هستند که از روی هم گذاردن چندین ژئوگرید تزریقی دو سویه با مقاومت بالا تولید می شوند.
ژئومت ها در ترکیب با ژئوتکستایل در یک سو و یا هر دو سمت یک ژئوکامپوزیت با عملکرد زهکش با تخلخل بالا را می سازد.
 
کاربرد ژئومت ها:
بعنوان یک جایگزین مقرون به صرفه برای دیوارهای سنگی یا بتنی جهت محافظت از شیب ها.
بعنوان یک سیستم کنترل فرسایش یکپارچه در شیبهای تند (تا 60 درجه) و مناطق مستعد فرسایش.
جهت جلوگیری از شسته شدن و فرسایش خاک در خاکریزهای حاشیه رودخانه ها، کانال ها، مسیل ها و ....
جهت ایجاد فضاهای سبز روی شیب ها و خاکریزها.